Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Jozef Viktorián Pituk

 

 

Komorný výstavný projekt prestavuje výber z maliarskej tvorby všestranného umelca Jozefa Viktoriána Pituka /1906 – 1991/. Štiavnický rodák vyštudoval budapeštiansku Akadémiu výtvarných umení. Pituka fascinovala európska kultúra. Aj po skončení oficiálnych štúdií sa vzdelával, podnikal študijné cesty do cudziny. Zaujíma sa nielen o umenie starých majstrov, ale aj moderné smery výtvarnej avantgardy to začiatku 20. storočia – kubizmus, orfizmus, surrealizmus. Buduje si vlastný výtvarný rukopis. Vo Viedni stretáva svoju budúcu ženu, opernú speváčku Herthu. Harmonický vzťah dvoch umeleckých osobností vytváral zázemie pre ich intenzívnu umeleckú tvorbu. Svetobežník Pituk sa rád a pravidelne vracal domov – do Banskej Štiavnice. Vychutnával si atmosféru letného mesta a denne tvoril. Práve výber malieb, ktoré vznikli počas jeho štiavnických dovoleniek aktuálna výstava „SVETLO!“ predstavuje verejnosti. Kde: Galéria Jozefa Kollára, Nám. sv. Trojice 8, Banská Štiavnica Vernisáž: 13.apríl 2016 o 15:00 hod. Kedy: 13. apríl-12.jún 2016.

 

 

Z Vernisáže

Dňa 13. apríla 2016 sa v priestoroch Galérie Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici realizovala vernisáž venovaná tvorbe Jozefa Viktoriána Pituka.

Jozef Viktorián Pituk narodený v 1906 v Banskej Štiavnici a koncom života pôsobiaci v Budapešti,študoval na Akadémii výtvarných umení v Budapešti, súkromne pokračoval v štúdiu v Mnichove a vo Viedni. Jeho múzou mu bola manželka Herta /rod. Ružička, Viedenčanka/ - operná speváčka. 


Piťukove maliarske  videnie sveta je plné osobitej farebnej harmónie, pokoja a tichého šťastia. Miloval život, rodné mesto, svoju ženu Herthu a tvorbu.

Tvoril vitráže pre chrámy a kostoly mimo iných významných pamiatok navrhoval i vitrážové okná pre Baziliku sv. Štefana v Budapešti.

Vernisáž otvorila realizátorka výstavy Iveta Chovanová poukazujúc na jej nosnú tému- "Svetlo!". Vonku i v maliarovych obrazoch vyžarovalo množstvo žiariaceho a farebného svetla, ktoré umocnili svojim spevom žiaci speváckej triedy Perly Voberovej svojimi dvohlasnými piesňami - Ej v háji, Hučela dolina. Na počesť maliarovej manželky mezzosopranistky, zaspievala Perla Perpetua Voberová Ave Mariu, presne tak isto, ako pani Herta spievala na vernisážach svojmu drahému manželovi. 

Hosťami boli i priatelia z Maďarska, ktorí Pituka a jeho ženu poznali za ich života. Boli nadšení obrazmi i spevom a slovami kunshistorika prof.Bobeša Bachratého. 

Opäť jedno pozitívne a teplo a svetlo jarných dní vítajúce popoludnie.

 

 

image      

                                   

               

               

                    

 

                   

 

             

 

 

 

 

 

Vystavené obrazy

 

 

 

 

 

TOPlist